MAL214250471E3
DigiKey Part Number
56-MAL214250471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214250471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
621 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C