MAL214238471E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2.830
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.995
Datasheet
Similar
Chemi-Con
Similar
Nichicon
Nichicon
In Stock: 840
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214238471E3
DigiKey Part Number
MAL214238471E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214238471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
864 mA @ 10 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C