MAL214236471E3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAL214236471E3 |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ High Frequency 513 mA @ 10 kHz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type |
Voltage - Rated 25 V | Package / Case Radial, Can |
Lifetime @ Temp. 2500 Hrs @ 105°C |