MAL214236471E3
DigiKey Part Number
56-MAL214236471E3CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MAL214236471E3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214236471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
513 mA @ 10 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C