MAL214058221E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
MAL214058221E3
DigiKey Part Number
MAL214058221E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214058221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 100 Hz
Impedance
85 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C