MAL214050102E3
DigiKey Part Number
56-MAL214050102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214050102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
975 mA @ 100 Hz
Impedance
34 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C