MAL214034102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
MAL214034102E3
DigiKey Part Number
MAL214034102E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214034102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
595 mA @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
120 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C