MAL214031102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
MAL214031102E3
DigiKey Part Number
MAL214031102E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214031102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
850 mA @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
45 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C