MAL213665271E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Nichicon
Nichicon
In Stock: 2
TDK
270 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL213665271E3
DigiKey Part Number
MAL213665271E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213665271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
396.9 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
120 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C