MAL213658271E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
270 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
MAL213658271E3
DigiKey Part Number
MAL213658271E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213658271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
74 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C