MAL213658121E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
120 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
MAL213658121E3
DigiKey Part Number
MAL213658121E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213658121E3
Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
227.5 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
160 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C