MAL213656332E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 163
Datasheet
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL213656332E3
DigiKey Part Number
MAL213656332E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213656332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.794 A @ 100 Hz
Impedance
22 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C