MAL213651471E3
DigiKey Part Number
MAL213651471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213651471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL213651471E3 Models
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 100 Hz
Impedance
44 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C