MAL213651222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1.313
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL213651222E3
DigiKey Part Number
MAL213651222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213651222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.59 A @ 100 Hz
Impedance
27 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C