MAL213631471E3
DigiKey Part Number
56-MAL213631471E3CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MAL213631471E3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213631471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 100 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
44 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C