MAL213217222E3
DigiKey Part Number
MAL213217222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213217222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 40V AXIAL TH
Detailed Description
2200 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 70mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 100 Hz
Capacitance
Size / Dimension
0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
40 V
Package / Case
Axial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100Hz