MAL211816472E3
DigiKey Part Number
4136PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL211816472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 95mOhm 8000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 125°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.052 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
100 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
95mOhm