MAL211067602E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MAL211067602E3 is not available
MAL211067602E3
DigiKey Part Number
MAL211067602E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL211067602E3
Description
CAP ALUM 6000UF 450V SCREW CHAS
Detailed Description
6000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19.1mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
13.6 mOhms
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
8.661" (220.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
19.1mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C