MAL211013602E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
6000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17.6mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL211013602E3
DigiKey Part Number
MAL211013602E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL211013602E3
Description
CAP ALUM 6000UF 250V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Impedance
11.5 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
5.748" (146.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
17.6mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C