MAL210462102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MAL210462102E3 is not available
MAL210462102E3
DigiKey Part Number
MAL210462102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210462102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SCREW
Detailed Description
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 137mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.7 A @ 100 Hz
Impedance
83 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
3.413" (86.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
137mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C