MAL210435103E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
KEMET
Image for MAL210435103E3 is not available
MAL210435103E3
DigiKey Part Number
MAL210435103E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210435103E3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
10000 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
18.5 A @ 100 Hz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
8.886" (225.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C