MAL210433472E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MAL210433472E3 is not available
MAL210433472E3
DigiKey Part Number
MAL210433472E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210433472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Detailed Description
4700 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
11.4 A @ 100 Hz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
4.358" (110.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C