MAL210287682E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
6800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210287682E3
DigiKey Part Number
MAL210287682E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210287682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
21.3 A @ 100 Hz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
6.118" (155.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C