MAL210286472E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
In Stock: 96
Chemi-Con
In Stock: 16
4700 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210286472E3
DigiKey Part Number
MAL210286472E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210286472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
16.4 A @ 100 Hz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
5.972" (151.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C