MAL210257682E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
In Stock: 1
KEMET
In Stock: 1
Chemi-Con
6800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210257682E3
DigiKey Part Number
MAL210257682E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210257682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
19.8 A @ 100 Hz
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
8.886" (225.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C