MAL210242333E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
33000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210242333E3
DigiKey Part Number
MAL210242333E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210242333E3
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
41.7 A @ 100 Hz
Impedance
5 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
8.795" (223.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C