MAL210169682E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
6800 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210169682E3
DigiKey Part Number
MAL210169682E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210169682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
10.9 A @ 100 Hz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
3.496" (88.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C