MAL210169472E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210169472E3
DigiKey Part Number
MAL210169472E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210169472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
7.9 A @ 100 Hz
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
4.280" (108.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C