MAL210117223E3
DigiKey Part Number
MAL210117223E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210117223E3
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 40V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL210117223E3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
9.4 A @ 100 Hz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
3.413" (86.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C