MAL210116223E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
22000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210116223E3
DigiKey Part Number
MAL210116223E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210116223E3
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
8.3 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
2.744" (69.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C