MAL205776471E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 340mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
MAL205776471E3
DigiKey Part Number
MAL205776471E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL205776471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 100 Hz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C