MAL204838471E3
DigiKey Part Number
56-MAL204838471E3CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MAL204838471E3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL204838471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL204838471E3 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 100 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
80 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C