MAL203853332E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 6.100
Datasheet
3300 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C
MAL203853332E3
DigiKey Part Number
56-MAL203853332E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL203853332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MAL203853332E3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.185 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C