K562K10X7RF5UL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
5600 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K562K10X7RF5UL2
DigiKey Part Number
K562K10X7RF5UL2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K562K10X7RF5UL2
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K562K10X7RF5UL2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)