K562J20C0GH53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Parametric Equivalent
Similar
TDK
In Stock: 817
TDK
5600 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K562J20C0GH53H5
DigiKey Part Number
K562J20C0GH53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K562J20C0GH53H5
Description
CAP CER 5600PF 100V C0G/NP0 RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
K562J20C0GH53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)