K561K15X7RF5TH5 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
560 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K561K15X7RF5TH5
DigiKey Part Number
K561K15X7RF5TH5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K561K15X7RF5TH5
Description
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K561K15X7RF5TH5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)