K473K15X7RF53L2
DigiKey Part Number
BC5153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K473K15X7RF53L2
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K473K15X7RF53L2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)