K472J20C0GF53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
TDK
TDK
In Stock: 90
In Stock: 442
KYOCERA AVX
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K472J20C0GF53H5
DigiKey Part Number
K472J20C0GF53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K472J20C0GF53H5
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K472J20C0GF53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)