K471J10C0GF53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TDK
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 405
In Stock: 541
470 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K471J10C0GF53H5
DigiKey Part Number
K471J10C0GF53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K471J10C0GF53H5
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K471J10C0GF53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)