K273M20X7RL5TH5 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
0.027 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
K273M20X7RL5TH5
DigiKey Part Number
K273M20X7RL5TH5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K273M20X7RL5TH5
Description
CAP CER 0.027UF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K273M20X7RL5TH5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)