K272J20C0GF5UH5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Similar
TDK
TDK
In Stock: 443
In Stock: 500
Murata Electronics
In Stock: 213
Murata Electronics
In Stock: 239
KYOCERA AVX
2700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K272J20C0GF5UH5
DigiKey Part Number
K272J20C0GF5UH5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K272J20C0GF5UH5
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K272J20C0GF5UH5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)