K224K20X7RH53K2 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 1.438
Datasheet
KEMET
TDK
In Stock: 450
TDK
In Stock: 854
Murata Electronics
In Stock: 90
Murata Electronics
0.22 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K224K20X7RH53K2
DigiKey Part Number
K224K20X7RH53K2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K224K20X7RH53K2
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K224K20X7RH53K2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)