K101J15C0GH5UH5
DigiKey Part Number
56-K101J15C0GH5UH5CT-ND - Cut Tape (CT)
56-K101J15C0GH5UH5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K101J15C0GH5UH5
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 RAD
Detailed Description
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)