D472K53X7RL6BK7R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Image for D472K53X7RL6BK7R is not available
D472K53X7RL6BK7R
DigiKey Part Number
D472K53X7RL6BK7R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D472K53X7RL6BK7R
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)