D472K43Y5PL63J5R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
4700 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
D472K43Y5PL63J5R
DigiKey Part Number
D472K43Y5PL63J5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D472K43Y5PL63J5R
Description
CAP CER 4700PF 500V Y5P RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)