CCF552K43FKE36
DigiKey Part Number
56-CCF552K43FKE36TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-CCF552K43FKE36CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCF552K43FKE36
Description
CCF-55 2.43K 1% T-1 E36 E3
Detailed Description
2.43 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.245" L (2.29mm x 6.22mm)