BFC247066222 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 15.489
Datasheet
2200 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
BFC247066222
DigiKey Part Number
56-BFC247066222CT-ND - Cut Tape (CT)
56-BFC247066222TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC247066222
Description
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
400V