BFC247059153 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.015 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
BFC247059153
DigiKey Part Number
BFC247059153-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC247059153
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V