BFC238362752 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
7500 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238362752
DigiKey Part Number
222238362752-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238362752
Description
CAP FILM 7500PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC238362752 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)