BFC238350303 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
0.03 µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238350303
DigiKey Part Number
BC1986-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238350303
Description
CAP FILM 0.03UF 5% 1.6KVDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC238350303 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)